Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: neuroróżnorodność, psychologia / Tagi: , , ,
.

 

ADHD najcześciej kojarzy się z trudnościami w koncentracji, impulsywnością oraz nadmierną aktywnością. Jednak, coraz częściej mówi się, że może być źródłem wielu potencjalnych zalet i talentów. W tym artykule chcemy przedstawić neuroafirmujące i pozytywne podejście, w którym ADHD to potencjał. Diagnoza może, więc opierać się nie tylko o trudności, ale również pewne zalety, które można dostrzec w życiu danej osoby.

Pozytywne aspekty spektrum ADHD:

  • Kreatywność. Osoby z ADHD często wykazują kreatywność, wynikającą z niestandardowego myślenia oraz zdolności do łączenia różnorodnych, często nietypowych pomysłów.  Przyczynia się to do osiągnięć w dziedzinie sztuki i nauki. Ten potencjał może być dobrze wykorzystany w pracy zarobkowej, ale także rozwoju własnym
  • Produktywność, która charakteryzuje się się wysokim poziomem energii, entuzjazmem, zaangażowaniem oraz wysoką produktywnością.  Te cechy często są kluczowe do osiągnięć w obszarach, które je interesują, jak również w realizacji celów. Takie nastawienie może być bardzo pozytywnie odbierane na rynku pracy, jak i stanowić ważny argument w sytuacji rekrutacji, czy estymacji pracy danej osoby.
  •  Oddawanie się swoim zainteresowaniom, przejawiając ogromną motywację oraz głębokie zaangażowanie w rozwijaniu ulubionej dziedziny. Dzięki temu mogą czerpać satysfakcję z hobby i jednocześnie osiągać sukcesy. W sztuce, czy sporcie oddanie jest bardzo ważnym elementem przyczyniającym się do sukcesu i wyników.
  •  Wrażliwość na bodźce, która oznacza doświadczenie głębszych, intensywniejszych emocji, są wyczulone na subtelne sygnały i detale.  To umożliwia im szybsze rozpoznawanie swoich oraz cudzych potrzeb i reagowanie na sygnały. Sprzyja to rozwijaniu empatii, może na przykład przyczynić się do pogłębionego wglądu w problemy własne, ale i innych.
ADHD to nie tylko wyzwania, ale również źródło zasobów. Ważne jest, aby społeczeństwo zaczęło dostrzegać i doceniać te unikalne zdolności, i jednocześnie wspierać osoby neuroróżnorodne, aby mogły wykorzystać swój pełen potencjał w poszanowaniu dla własnych trudności. W psychoterapii neuroafirmującej praca może, więc skupiać się na pomaganiu osobie w odkrywaniu swojego potencjału i mocnych stron, które mogą wynikać z pozornie trudnej diagnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *