Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: LGBT+, pozytywna seksualność, psychologia, seksuologia / Tagi: ,
.

aseksualność aseksualizm demiseksualność demiseksualizm seksuologia psychologia lgbt+ dominik haak psycholog seksuolog warszawa

Aseksualność jest pojęciem (spektrum) zrzeszającym wszystkie te osoby, u których nie występuje pociąg seksualny do żadnych osób, lub jego pojawienie się związane jest z określonymi czynnikami (demiseksualność). Osoby aseksualne mogą wchodzić w bliskie relacje i tworzyć satysfakcjonujące związki. O kierunku pragnienia wejścia w intymność z drugą osobą mówi orientacja romantyczna – która może być homoromantyczna, biromantyczna, heteroromantyczna itp. Aseksualność jest natomiast nazwą na orientację seksualną, równoprawną i zupełnie normatywną, jak wszystkie pozostałe.

Aseksualność i związki

Osoby aseksualne wewnątrz swojej społeczności dzielą się na osoby romantyczne i aromantyczne. Te drugie z nich nie mają potrzeby tworzenia relacji romantycznych z innymi. Pozostała część jak najbardziej ma. Uważa się, że osobom aseksualnym jest najbliżej do wchodzenia w związki z innymi asami, jednakże nie zawsze tak to wygląda. Choć oczywiste się wydaje, że dwóm osobom bez pociągu seksualnego będzie łatwiej, niż w relacji osoby alloseksualnej (odczuwającej pociąg seksualny) z osobą aseksualną. Aseksualność w żadnym wypadku nie warunkuje jednak braku satysfakcjonującego związku. Nie prowadzi też oczywiście do problemów seksualnych w relacjach ,,mieszanych’’ sama z siebie.

W polskich badaniach nad społecznością osób aseksualnych (2016), spośród przebadanych ponad połowa osób aseksualnych była w związku w trakcie badania. 47% przebadanych osób nigdy w życiu nie była w żadnej relacji intymnej. Widać, więc, że większość osób aseksualnych tworzy związki z innymi osobami. Trudności pojawiają się, gdy jedna z osób w relacji (osoba odczuwająca pociąg seksualny), zaczyna odczuwać brak zaspokajania swoich potrzeb seksualnych. Oczywiście niektóre osoby aseksualne uprawiają seks i masturbują się, jednakże nie wszystkie. Ważne jest też, aby zrozumieć, jakie są przyczyny podejmowania się przez nie takich aktywności. W badaniu z 2016 roku osoby aseksualne zadeklarowały, że nie chciałyby w ogóle uprawiać seksu (88%). Niewielka część mówiła, że mogłaby podejmować się współżycia raz w tygodniu lub raz na kilka miesięcy (5,9%). Można, więc przypuszczać, że część osób aseksualnych uprawia seks, żeby zadowolić partnera_partnerkę.

Rozumiejąc dynamikę par należy jednoznacznie oddzielić aseksualność (normatywny i zdrowy wariant ludzkiej seksualności) od utraty/braku potrzeb seksualnych (jednostki medycznej nazywanej dysfunkcją seksualną). Jeżeli w parze po jakimś czasie funkcjonowania zamiera współżycie, najprawdopodobniej wiąże się to z zaburzeniem seksualnym, a nie aseksualnością. Aseksualność jest bowiem wrodzoną orientacją seksualną, która niezależna jest od czynników psychologicznych, czy hormonalnych.

Związki platoniczne, platoniczna miłość i queer platonic relationship

QPR (queerplatoniczna relacja) to określenie służące do nazwania relacji, które wyłamują się  z podziału między romantycznym związkiem a przyjaźnią. Pojęcie to zostało pierwotnie użyte do opisania uczuć i związków o charakterze nieromantycznym lub dwuznacznie romantycznym. Celem było podkreślenie ich nie normatywności wobec stereotypowych związków. Termin QPR jest używany przez osoby różnie identyfikujące się w ramach społeczności LGBT+ (ale nie tylko). Może oznaczać zarówno trwałą relację bez współżycia (tzw. biały związek), jak i bromance, intymną przyjaźń, czy wspólne mieszkanie bez definiowania związku.

Normy społeczne dotyczące przyjaźni obowiązujące w naszej kulturze, dyktują, że przyjaźń jest płytsza niż romans. Jest bardziej ulotna i krótkotrwała, wartościowana niżej niż związek partnerski. Relacje romantyczne są uważane za ważniejsze niż przyjaźń. Uważa się, że tylko osoby, które łączy romantyczne uczucie, powinny mieszkać razem i określać siebie, jako para monogamiczna. Tylko takie osoby mogą adoptować, wychowywać dzieci,czy angażować się w pewne formy okazywania uczuć, jak całowanie lub trzymanie za rękę.

Dla osób aseksualnych często te normy są opresyjne. Potrafią one bowiem czuć bliskość i pragnąć tworzyć z innymi osobami relacje. Niekoniecznie jednak taką, jaka jest lobbowana w danym momencie. Dlatego też osoby alloseksualne powinny rozumieć i akceptować różnorodność osób aseksualnych, aby móc tworzyć z nimi satysfakcjonujące związki.

Wskazówki, jak funkcjonować w związku z osobą aseksualną

  • Nie traktuj seksu, jako jedynego sposobu na budowanie intymności, czy potwierdzanie swojej wartości. Niektóre osoby aseksualne uprawiają seks, ale nie wszystkie. Dla osób z niektórymi zaburzeniami osobowości, czy chwiejną samooceną, odmawianie seksu przez partnera/partnerkę może być odbierane jako afront i potwierdzenie swojej nieatrakcyjności.
  • Warto zmienić sposób myślenia na temat roli seksu w budowaniu związku oraz przewartościować swoje potrzeby, jeżeli chce się szanować granice osoby aseksualnej i tworzyć z nią udaną relację.
  • Jest wiele sposobów na to, jak dbać o czułość i intymność w związku. Przytulanie się, całowanie, trzymanie za rękę, czy masowanie. Ważne jest, aby partner/partnerka posiadał/a świadomość, że jest dla Ciebie ważną osobą i zależy Ci na jej komforcie. Można to wyrazić na wiele sposobów.
  • Negocjuj ilość kontaktów seksualnych i akceptuj, jeżeli aseksualny/a partner/partnerka nie chce ich uprawiać wcale, albo ograniczyć ich ilość do minimum.
  • Co najważniejsze – nie naciskaj i nie próbuj zmieniać. Jakiekolwiek próby zmuszania, czy manipulowania drugą osobą w celu odbycia z nią kontaktu seksualnego są przemocą seksualną! Absolutnie nie ma na nią zgody w zdrowej i świadomej relacji. Pamiętaj, że tylko pozytywne i konsensualne podejście do seksualności może sprawić, że nawet rzadkie aktywności seksualne będą przyjemne dla obu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *