Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: neuroróżnorodność, psychologia / Tagi: , , , ,
.

autistic coding autistic baiting kodowanie autyzmu

 

Autistic-coding w popkulturze odnosi się do przedstawiania postaci, które wykazują cechy powszechnie kojarzone ze spektrum autyzmu, nawet jeśli w opowieści nie są one wyraźnie zidentyfikowane jako takie. Może to obejmować takie cechy, jak niezręczność społeczna, intensywne skupienie się na określonych zainteresowaniach, trudności z sygnałami społecznymi i unikalne sposoby interakcji ze światem. Autistic-baiting jest zaś podprogowym sposobem przedstawiania postaci ze spektrum autyzmu w sposób prześmiewczy, lub wykorzystywanie ich cech w celu ośmieszenia danej postaci.

Neuroróżnorodne postaci w filmach i serialach a ,,kodowanie autyzmu”

Reprezentacja postaci ,,kodowanych autystycznie” w popkulturze może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na osoby neuroróżnorodne. Z jednej strony oglądanie postaci odzwierciedlających ich doświadczenia i cechy może zapewnić neuroróżnorodnym osobom poczucie walidacji i reprezentacji. Może pomóc w zmniejszeniu piętna oraz zwiększyć świadomość i zrozumienie zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Należy jednak wziąć pod uwagę, jak dokładne i pełne szacunku są te portrety. Jeśli postacie wykorzystywane w autistic-coding są stereotypowe, karykaturalne lub wykorzystywane wyłącznie w celach komediowych, może to utrwalić szkodliwe błędne przekonania i wzmocnić negatywne stereotypy na temat autyzmu. Może to przyczynić się do niezrozumienia i dalszej marginalizacji osób neuroróżnorodnych.

Wykorzystywanie cech spektrum autyzmu w sposób prześmiewczy, czyli autistic-baiting

Podobnie jest ze zjawiskiem autistic-baiting, które oznacza wykorzystywanie spektrum autyzmu lub takich cech jako puenty, zniewagi lub chwytu mającego na celu uzyskanie efektu komediowego w mediach, rozrywce lub codziennych interakcjach. To szkodliwe zachowanie polega na wykorzystywaniu stereotypów lub błędnych przekonań na temat spektrum autyzmu w celu ośmieszania, umniejszania lub wyśmiewania osób neuroróżnorodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *