Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: seksuologia / Tagi: ,
.

dyspareunia analna anodyspareunia seks analny lewatywa seksuologia seksuolog poznań haak centrum terapii haak

Dyspareunia analna, znana również jako anodyspareunia, to stan, który dotyka osoby uprawiające seks analny jako strona bierna (pasywna, przyjmująca), znacznie obniżając ich odczucia i wpływając na niechęć, czy nawet zaprzestanie tej aktywności. Anodyspareunia nie jest oficjalnie uważana za dysfunkcję seksualną, co prawdopodobnie związane jest też z heteronormatywnością samej seksuologii – mimo, że zaburzenie to dotyka osoby niezależnie od ich orientacji. Po polsku dostępny jest jeden artykuł naukowy poruszający tę tematykę – ,, Dyspareunia analna – biologiczne i psychospołeczne korelaty bolesnych kontaktów analnych w populacji’’ – autorstwa Dominika Haak i Aleksandry Plewki.

Czym jest dyspareunia analna?

Dyspareunia analna to termin medyczny używany do opisania bólu lub dyskomfortu (pieczenie, krwawienie, swędzenie) podczas penetracji analnej. Ból ten nie przemija wraz z treningiem, ćwiczeniami rozluźniającymi i rozszerzającymi, ani latami praktyki. Nie jest to więc zwykły ból, który zdarza się u wielu osób początkujących w ,,miłości greckiej’’. W tym przypadku bolesność odczuwana przez stronę pasywną nie przemija również wraz z używaniem lubrykantów, co niekiedy prowadzi do sięgania przez te osoby po środki psychoaktywne. Dyspareunia analna nie została jeszcze wprowadzona do klasyfikacji chorób i jest obecnie tylko koncepcją teoretyczną. Potrzebne jest poznanie niektórych charakterystycznych elementów seksualności analnej, a także uznanie bólu analnego jako objawu tej dysfunkcji seksualnej i porównanie go z innymi zaburzeniami seksualnymi związanymi z bólem (pochwica, dyspareunia).

Przyczyny anodyspareunii

Specjaliści i specjalistki od zdrowia seksualnego doszukują się przyczyn dyspareunii analnej nie tylko w uwarunkowaniach biologicznych, ale również psychospołecznych. Mówi się o zinternalizowanej homofobii, jako powodu nieuświadomionego sprzeciwu wobec stosunku analnego i przyjmowania pozycji biernej (kojarzonej negatywnie – bottom shaming), ale też przyczynach związkowych, czy związanych z lękiem przed bliskością i uległością. Większość badanych w tym temacie mężczyzn stwierdziła, że ból, jaki odczuwali podczas penetracji analnej, był związany z czynnikami psychicznymi, co skłania do wniosku, że ból związany z penetracją analną nie jest nieodłącznym elementem praktyki seksualnej i jest porównywalny z dyspareunią waginalną.

Dyspareunia analna i co dalej?

Dyspareunia analna jest trudnością dotykającą osoby pasywne w seksie analnym, które może znacząco wpłynąć na doświadczenia seksualne danej osoby. Aby rozwiązać ten problem i prowadzić zdrowe i przyjemne życie seksualne, ważne jest zrozumienie przyczyn i potencjalnych możliwości leczenia. Jeśli odczuwasz ból podczas seksu analnego, warto skonsultować sprawę proktologicznie, aby ustalić przyczynę medyczną i znaleźć najlepszy dla siebie sposób leczenia. Jeżeli przyczyna jest jednak psychologiczna – wtedy wskazana będzie terapia seksuologiczna. Edukacja seksualna na temat bezpiecznego i higienicznego seksu analnego jest jednym ze sposobów zapobiegania dyspareunii analnej. Działania takie powinny być skierowane do mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, czyli MSM. W badaniach wykazano, że brak lubrykacji i stymulacji oralnej lub ręcznej odbytu przed penetracją prowadzi do anodyspareunii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *