Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: psychologia / Tagi:
.

fofo fear of finding out psycholog psychoterapia poznań nerwica zaburzenia lękowe

Czym jest FOFO?

FOFO (fear of finding out), to termin używany do opisania niepokoju lub obaw, jakie osoba odczuwa w związku z odkryciem informacji, które mogą być niepokojące lub trudne do przetworzenia. Strach ten często wynika z obawy przed nieznanym i potencjalnych konsekwencji tego, co można odkryć. Może objawiać się w różnych aspektach życia, od relacji osobistych po sytuację zawodową, przyjmując formę np. nie odbierania telefonów, nie odczytywania maili, nie ubiegania się o wyniki egzaminów i nie sprawdzania wiadomości.

FOFO i FOMO

Osoby doświadczające FOFO mogą czuć się przytłoczone perspektywą odkrycia prawdy, co prowadzi do zachowań unikających lub podwyższonego poziomu stresu. Mechanizmy radzenia sobie, takie jak szukanie wsparcia u bliskich osób, praktykowanie uważności lub angażowanie się w psychoterapię, mogą pomóc osobom uporać się ze strachem przed konfrontacją i opanować go. FOFO jest w pewnym sensie antagonizmem wobec FOMO (fear of missing out), czyli obawy przed przeoczeniem czegoś.

Obawa przed odkryciem informacji, a inne problemy psychiczne

Zrozumienie FOFO, jako stanu lękowego jest niezbędnym krokiem w kierunku radzenia sobie ze złożonymi emocjami związanymi z niepewnością i stawianiem czoła trudnym prawdom. Ważna w tym przypadku może być diagnostyka, bowiem samo unikanie konfrontacji, czy np. odebrania telefonu, może być związane z szeregiem innych zjawisk – np. zaburzeniem osobowości unikającej, fobią społeczną, spektrum autyzmu itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *