Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: pozytywna seksualność, seksuologia / Tagi: ,
.

inteligencja seksualna seksualność seksuologia

Inteligencja seksualna odnosi się do zdolności rozumienia, wyrażania i kontrolowania własnej seksualności w zdrowy i pozytywny sposób. Obejmuje szeroki zakres czynników, w tym wiedzę na temat zdrowia seksualnego, komunikację w związkach intymnych, zgodę, zrozumienie orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, dobrostan emocjonalny oraz umiejętność poruszania się i szanowania różnorodnych doświadczeń seksualnych. Rozwijanie inteligencji seksualnej obejmuje edukację, samoświadomość i empatię wobec innych osób, co ostatecznie przyczynia się do zdrowszych i bardziej satysfakcjonujących relacji intymnych oraz lepszej ogólnej jakości życia.

Świadoma zgoda na seks, bezpieczeństwo, ponad ilością i jakością doświadczeń

Inteligencja seksualna może brzmieć jak umiejętność bycia osobą perfekcyjną w związkach seksualnych oraz zdolność do zadowalania i bycia usatysfakcjonowaną ze wszystkich osób partnerskich, z którymi dana osoba uprawia seks. Ten rodzaj inteligencji jest raczej zestawem zasobów, które dana osoba posiada, które pozwalają jej komunikować się, być obecną, reagować na bodźce i tworzyć połączenie, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, z drugą osobą; w końcu umiejętność przystosowania się, gdy seks nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami.

Inteligencja seksualna – wrodzona, czy nabyta?

Praca nad własną inteligencją w tym obszarze powinna opierać się o trzy filary – wiedzę, kompetencje emocjonalne i świadomość własnego ciała. Na te aspekty składa się zatem edukacja seksualna, ale też umiejętność wyrażania zgody, komunikowania odmowy na seks i kwestia ciałopozytywności. Wiele elementów inteligencji seksualnej pokrywa się z postulatami ruchu sekspozytywnego.

Pozytywne spojrzenie na własną (i cudzą) seksualność

Podsumowując, inteligencja seksualna to umiejętność poznania siebie, świadomość własnego ciała i akceptacja go, a także zestrojenie i empatia z ciałem osoby partnerskiej. Inteligencja seksualna pozwala dostrzec, że w ludzkiej seksualności jest o wiele więcej rzeczy, które można kultywować anieli się ich wstydzić, a terapia seksuologiczna jest rozwiązaniem, kiedy wyczerpują się nasze własne sposoby radzenia sobie z własną ekspresją płciową i seksualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *