Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: pozytywna seksualność, seksuologia / Tagi: , , , , , ,
.

 

Kink-shaming to termin używany do opisania stygmatyzacji i wyśmiewania osób z nietypowymi preferencjami seksualnymi. Zjawisko występuje w codziennym życiu, ale również na poziomie naukowym – seksuologia przez długi czas patologizowała chociażby praktyki BDSM, czy fetysz stóp i cross-dressing. Kink-shaming może obejmować krytykowanie, wyśmiewanie lub poniżanie osób za ich wybory w zakresie dobrowolnych i zdrowych czynności seksualnych, które jednak nie wpisują się w powszechne i akceptowalne społecznie aktywności.

Kink-shaming obejmuje między innymi:

  1. Demonizowanie osób za czerpanie przyjemności z praktyk BDSM, takich jak wiązanie, podduszanie, bicie lub klapsy.
  2. Krytykowanie osób za uczestnictwo w spotkaniach fetyszowych, orgiach, czy wizyty w klubach swingersów, albo tzw. ,,munchach’’.
  3. Wyśmiewanie czyjegoś zainteresowania poliamorią lub związkami niemonogamicznymi. Doszukiwanie się problemów psychologicznych u takich osób.
  4. Dyskredytowanie osób, które lubią nosić ubrania charakterystyczne dla danego kink’u – skóra, lateks, koronkowe rajstopy, sportowe skarpety, maski psów.
  5. Poniżanie osób ze względu na preferowane przez nie czynności seksualne, takie jak role play, czy przebieranie się za postaci z anime/mangi, czy antropomorficzne kostiumy.
  6. Doszukiwanie się w psychoterapii przyczyn danego fetyszu i lokalizowanie wokół niego problemów danej osoby.

Terapia kink-aware jako sprzeciw wobec kink-shaming’u w seksuologii

Ważne jest, aby praktykować tolerancję i szacunek dla różnorodnych form ludzkiej ekspresji seksualnej. Dopóki wszystkie zaangażowane strony wyrażają na to zgodę i są to osoby dorosłe, nie ma dobrego ani złego sposobu odkrywania własnej seksualności. Odpowiedzią na kink-shaming w psychoterapii jest terapia kink-aware, w której odchodzi się od patologizacji praktyk BDSM, fetyszy i niemonogamii na rzecz promowania różnorodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *