Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: psychologia / Tagi: ,
.

limerencja psychologia związki miłość

Limerencja to stan emocjonalny, który często jest błędnie interpretowany jako zakochanie, podczas gdy jest nieprzemijającą romantyczną obsesją na punkcie drugiej osoby. Charakteryzuje się intensywnym i irracjonalnym pociągiem romantycznym do drugiej osoby, któremu zazwyczaj towarzyszą natrętne i obsesyjne myśli. Kluczowa różnica między limerencją i zakochaniem polega na naturze uczuć i ich wpływie na dobrostan i relacje. Obsesja często pociąga za sobą fiksację na punkcie danej osoby bez wzajemności i wzajemnego zainteresowania. Może wiązać się z niezdrowym i jednostronnym zaabsorbowaniem osobą, często prowadząc do uczucia niepokoju, zaborczości i lekceważenia autonomii i dobrego samopoczucia drugiej osoby. Obsesyjne myśli i zachowania mogą stać się przytłaczające, utrudniając funkcjonowanie i utrzymanie zdrowych relacji.

Limerencja i zakochanie – różnice

W opozycji do limerencji – zakochanie się obejmuje wzajemne uczucia, szacunek i prawdziwe zainteresowanie dobrem drugiej osoby. Charakteryzuje się zrównoważonym i wzajemnym połączeniem emocjonalnym i często wiąże się z poczuciem partnerstwa, zaufania i rozwoju osobistego. Zakochanie się przynosi radość, towarzystwo i poczucie emocjonalnego spełnienia, pozytywnie wpływając na ogólne samopoczucie. Limerencja może wiązać się z intensywnymi uczuciami i głęboką tęsknotą za odwzajemnieniem, często brakuje jej jednak wzajemnego fundamentu w postaci zaufania i więzi emocjonalnej, która definiuje prawdziwą miłość.

Wpływ limerencji na funkcjonowanie danej osoby

Limerencja może prowadzić do uporczywych fantazji, niemożności skupienia się na innych aspektach życia i przemożnego pragnienia potwierdzenia zainteresowania ze strony obiektu uczuć. W przeciwieństwie do zakochania, limerencja może cechować się niepewnością, zamętem emocjonalnym i ciągłą potrzebą zapewnienia o uczuciach.

Zakochanie przemija z czasem, limerencja nie

Podsumowując, chociaż limerencja może mieć pewne cechy wspólne z zakochaniem, jej charakterystyczne cechy obejmują intensywne, obsesyjne skupienie się na pożądanej osobie, często przy braku wzajemnej wzajemności emocjonalnej. Wiele osób pacjenckich doświadczających limerencji uskarża się na to, że po prostu nie może się ,,odkochać’’, następnie decydując się na psychoterapię i nierzadko otrzymując różne diagnozy, dotyczące np. zaburzeń osobowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *