Zarówno opinia psychologiczna jak i psychiatryczna dla osób transpłciowych i niebinarnych jest niezbędna. Opinie te stanowią dwa z trzech dokumentów wymaganych przez polskie sądy podczas sądowego uzgodnienia płci. Korekta oznaczenia płci w dokumentach jest ważnym elementem tranzycji społecznej dla osób transpłciowych i niebinarnych. Większość osób zaczynających tranzycję medyczną jest zobligowana do posiadania opinii psychologicznej i psychiatrycznej oraz badań medycznych zlecanych w gabinecie seksuologicznym.

W Centrum Terapii HAAK specjalizujemy się w przygotowaniu opinii psychologicznych i psychiatrycznych dla osób transpłciowych i niebinarnych na podstawie modelu świadomej zgody, w którym osoba opiniująca służy doradztwem w doborze odpowiednich elementów procesu afirmacji płci, a o jego rozpoczęciu decyduje sama osoba zainteresowana. Opiniujemy osoby dorosłe i nieletnie, jak również osoby w spektrym autuzmy, czy zaburzeniami osobowości borderline. W naszej pracy kierujemy się przede wszystkim troską o dobro osoby pacjenckiej, wytycznymi Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz WPATH – World Professional Association for Transgender Health.

Skorzystaj z naszej oferty i skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę w celu przygotowania opinii psychologicznej lub/i psychiatrycznej na rzecz sądowego uzgodnienia płci.

Jak wygląda proces opiniowania?

Proces opiniowania psychologicznego na temat niezgodności płciowej obejmuje serię spotkań z psychologiem lub psycholożką po studiach seksuologicznych (zazwyczaj 3-4 wizyty); jak również wykonanie testów psychologicznych (badających funkcjonowanie poznawcze i osobowość).

Spotkania obejmują przede wszystkim przeprowadzenie wywiadu psychoseksuologicznego. Służy on do przygotowania biografii psychoseksualnej, która następnie wraz z opracowanymi wynikami badań – tworzy całość opinii.

W naszym Centrum można wyrobić nie tylko opinie psychologiczną, ale także psychiatryczną. Tak więc cały komplet, z którym można dalej udać się na konsultacje seksuologiczną-endokrynologiczną. Do wyrobienia opinii psychiatrycznej potrzebna jest tylko jedna, 40-minutowa wizyta.

W naszym Centrum istnieje możliwość korzystania ze spotkań w formie on-line, dla osób niezależnie od położenia geograficznego. Osoby niepełnoletnie zobligowane są do uczestniczenia w spotkaniach z prawnymi opiekunami, wymagane jest także podpisanie przez nich zgody na przeprowadzenie procesu opiniowania.

proces uzyskiwania - opinia psychologiczna dla osób transpłciowych i niebinarnych

Opiniowanie trans-friendly

Centrum Terapii HAAK przyświeca afirmujące podejście do tożsamości osób transpłciowych i niebinarnych. W procesie opiniowania służymy pomocą, nie wątpiąc i nie podważając tożsamości osób, które wspieramy. Gwarantujemy przygotowanie opinii psychologicznej i psychiatrycznej w sposób inkluzywny i bezpieczny dla osoby pacjenckiej – u nas nie spotkasz się z gatekeepingiem, czy intruzywnymi pytaniami.

We speak English too!

Opinia psychologiczna i psychiatryczna dla osób transpłciowych i niebinarnych – jak przystąpić do procesu opiniowania?

Umów się na wizytę w naszym Centrum informując o woli przygotowania opinii psychologicznej nt. transpłciowości – zaproponujemy Ci kilka wizyt i termin na przeprowadzenie badań psychologicznych! Podczas spotkań z psychologiem/psycholożką będziesz opowiadać o swoim rozwoju psychoseksualnym – to będzie o Tobie. Nie musisz przygotowywać życiorysu ani zdjęć z dzieciństwa. Po otrzymaniu od nas opinii psychologicznej możesz umówić się do naszej lekarki – psychiatrki, która po jednym, 40-minutowym spotkaniu wystawi opinię psychiatryczną. Będziesz już o krok od rozpoczęcia zastępczej terapii hormonalnej, a my będziemy wspólnie cieszyć się z Twoich postępów w tranzycji!