Opinia psychologiczna jest jednym z trzech dokumentów wymaganych przez polskie sądy podczas sądowego uzgodnienia płci. Korekta oznaczenia płci w dokumentach jest bardzo ważnym elementem tranzycji społecznej dla osób transpłciowych i niebinarnych. Wiele osób zaczynających tranzycję medyczną jest również zobligowana do posiadania takowej opinii, obok psychiatrycznej i badań medycznych zlecanych w gabinecie seksuologicznym.

W Centrum Terapii HAAK specjalizujemy się w przygotowywaniu opinii psychologicznych dla osób transpłciowych i niebinarnych. Opiniujemy osoby dorosłe i nieletnie, jak i również osoby z rozpoznaniem zespołu Aspergera, czy zaburzenia osobowości borderline. W naszej pracy kierujemy się troską o dobro osoby pacjenckiej, wytycznymi Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz WPATH – World Professional Association for Transgender Health.

Skorzystaj z naszej oferty i skontaktuj się z nami, aby mówić się na wizyty w celu przygotowania opinii psychologicznej na rzecz sądowego uzgodnienia płci.

Jak wygląda proces opiniowania?

Proces opiniowania na temat niezgodności płciowej obejmuje serię spotkań z psychologiem lub psycholożką po studiach seksuologicznych (zazwyczaj 3-4 wizyty) oraz wykonanie testów psychologicznych (badających funkcjonowanie poznawcze i osobowość). Spotkania obejmują przeprowadzenie wywiadu psychoseksuologicznego, który służy do przygotowania biografii psychoseksualnej, która wraz z opracowanymi wynikami badań – tworzy całość opinii.

W naszym Centrum istnieje możliwość korzystania ze spotkań w formie on-line, dla osób niezależnie od położenia geograficznego. Osoby niepełnoletnie zobligowane są do uczestniczenia w spotkaniach z prawnymi opiekunami, wymagane jest także podpisanie przez nich zgody na przeprowadzenie procesu opiniowania.

Opiniowanie trans-friendly

Centrum Terapii HAAK przyświeca afirmujące podejście do tożsamości osób transpłciowych i niebinarnych. W procesie opiniowania służymy pomocą, nie wątpiąc i nie podważając tożsamości osób, które wspieramy. Gwarantujemy przygotowanie opinii w sposób inkluzywny i bezpieczny dla osoby pacjenckiej – u nas nie spotkasz się z gatekeepingiem, czy intruzywnymi pytaniami.

We speak English too!

Jak przystąpić do procesu opiniowania?

Umów się na wizytę w naszym Centrum informując o woli przygotowania opinii nt. transpłciowości – zaproponujemy Tobie kilka wizyt i termin na przeprowadzenie badań psychologicznym!
Podczas spotkań z psychologiem/psycholożką będziesz opowiadać o swoim rozwoju psychoseksualnym – to będzie o Tobie. Nie musisz przygotowywać życiorysu, czy zdjęć z dzieciństwa.
Po otrzymaniu od nas opinii możesz umówić się do osoby z wykształceniem psychiatrycznym i seksuologicznym (lub endokrynologicznym), aby rozpocząć zastępczą terapię hormonalną. Będziemy wspólnie cieszyć się z Twoich postępów w tranzycji!