Wiele osób sądzi, że psychoterapia polega na wygadaniu się specjaliście. Niektórzy też twierdzą, że jest ona nieskuteczna, a zwykła rozmowa z przyjaciółmi przynosi takie same efekty jak rozmowa z psychologiem. Niestety jest to bardzo często błędne myślenie. Psychoterapeuta posiada wieloletnie wykształcenie z zakresu psychologii, dzięki czemu potrafi odnaleźć w naszym zachowaniu lub problemach znaleźć ukryte symptomy. Dodatkowym jego atutem jest wiedza na temat prowadzenia psychoterapii, aby w szybki, prosty i efektowny sposób przybliżyć nas do uporania się z problemami i trudnymi emocjami. Żaden psychoterapeuta nie daje konkretnych rad, nie ocenia, nie poucza i nie mówi jak mamy żyć. Przygląda się naszemu wnętrzu, analizuje problemy, słowa, gesty i zachowanie i z nich wyciąga wnioski. Profesjonalnie prowadzona psychoterapia pomaga nam samodzielnie odnaleźć podłoże problemu oraz sposób jego rozwiązania. 

Psychoterapia pomaga nas “naprawić”

Wiele osób boi się poddać psychoterapii, często twierdząc, że są w stanie samodzielnie rozwiązać problemy i uporać się z kłopotami. Takie założenie przedstawia pacjenta_pacjentkę jako osobę słabą, niesamodzielną, a terapeutę/kę jako osobę, która poukłada nasze życie za nas. Największą pracę podczas psychoterapii musi wykonać sam pacjent/sama pacjentka, który/a musi wykazać chęć zmiany, otwarcie przedstawić problem i pracować nad sobą każdego dnia. Nie można osiągnąć oczekiwanych rezultatów bez samodoskonalenia i pracy nad sobą, swoimi emocjami i relacjami. Żaden terapeuta/ka nie zrobi tego za nas. Jego/ jej zadaniem jest towarzyszenie podczas naszej przemiany. Staje się powiernikiem/powierniczką naszych problemów i oferuję profesjonalną pomoc, wiedzę, doświadczenie oraz empatię. Jednak to TY bierzesz odpowiedzialność za siebie decydując się na psychoterapię i ile z niej weźmiesz dla siebie.

Psychoterapia wyeliminuje wszystkie Twoje problemy

Psychoterapia nie jest magicznym procesem, podczas której wszystkie problemy znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To długotrwały proces, podczas którego pacjent musi zmierzyć się z wewnętrznym bólem, przebytymi traumami i niechcianymi myślami. Wiele dotychczasowych badań wykazało, że psychoterapia skutecznie pomaga podczas zwalczania stanów lękowych, zaburzeń depresyjnych, przynosi ulgę i uczy radzić sobie w przypadku zaburzeń nastroju lub osobowości. Przyczynia się też ona do poprawy samopoczucia. Psychoterapia nie sprawi, że całkowicie pozbędziesz się trudnych uczuć i nigdy więcej nie zaznasz cierpienia. Niestety jest ono wpisane w życie każdego człowieka. Jednak psychoterapia pozwala nauczyć się radzić sobie z problemami, budować trwalsze relacje z innymi ludźmi, a także pomoże lepiej radzić sobie z życiem codziennym i wyzwaniami w życiu prywatnym i zawodowym.

Psychoterapia nie tylko dla osób z głębokimi problemami

Wielu pacjentów lub pacjentek umawia się na psychoterapię dopiero, gdy ich życie całkowicie wymyka się spod kontroli. Wiele osób twierdzi też, że do psychoterapeuty/ psychoterapeutki chodzą tylko osoby, które mają bardzo poważne problemy. Nic bardziej mylnego. Choroby i zaburzenia psychiczne nie czynią z nas osób gorszych i nie powinny być traktowane inaczej niż dolegliwości fizyczne.

Psychoterapia jest także ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie borykają się z problemami natury psychicznej. Może ona nam pomóc w regulacji własnych emocji, poprawie kontaktów międzyludzkich oraz podczas podejmowania wszelkich życiowych wyzwań i decyzji. Pójście do terapeuty warto rozważyć zanim nasze zdrowie psychiczne zostanie narażone na szwank. Terapia może pomóc Ci w poprawie jakości życia w każdym momencie (zarówno najprostszym jak i najtrudniejszym). Każdy z nas przechodzi różne zawirowania życiowe, w trakcie których warto zadbać o swój stan psychiczny. Tym właśnie jest psychoterapia- dbaniem o siebie i własne samopoczucie. Pozwala ona zwalczyć depresję, która stała się chorobą cywilizacyjną- obecnie choruje na nią około 1,5 miliona Polek i Polaków. Około 80-90% osób, które poddają się profesjonalnemu i prawidłowemu leczeniu odzyskuje zdrowie.

Jeśli i Ty potrzebujesz pomocy psychoterapeuty umów się ze mną  na profesjonalną psychoterapię i sprawdź co możesz dzięki niej osiągnąć.