Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: pozytywna seksualność, seksuologia / Tagi: ,
.

psycholog warszawa seksuolog warszawa dominik haak satysfakcja seksualna orgazm

Czym jest satysfakcja seksualna?

Bywa często mylona z orgazmem, bardzo niesłusznie. Nie są to pojęcia tożsame, choć satysfakcja seksualna jest pojęciem szerszym, w którym orgazm się zawiera.

Dlaczego nie jest to dokładnie to samo? Ponieważ nie wszyscy i nie wszystkie z nas orgazm przeżywają. Powodem są problemy z erekcją, brak lubrykacji, czy inne trudności, jak po prostu seksualne niedopasowanie się osób. Orgazm w sensie biologicznym to reakcja fizjologiczna związana z odpowiednią częstotliwością skurczy. Osoby przeżywające dysforię płciową w obszarze genitalnym, czy osoby z niepełnosprawnościami uprawiają seks, przeżywają orgazm w sensie klasycznym, ale nie zawsze. Mimo to z tej aktywności seksualnej czerpią przyjemność. To odczucie to właśnie satysfakcja seksualna.

Komponenty satysfakcji seksualnej

Pojęcie to składa się z kilku komponentów: fizycznego, emocjonalnego i związanego z poczuciem kontroli (czyli jaki mamy wpływ na daną aktywność seksualną). Satysfakcja fizyczna uzyskiwana w wyniku kontaktu seksualnego ma bardzo subiektywny charakter. Orgazm u większości osób z penisem występuje w momencie wytrysku nasienia, ale wcale być tak nie musi. Tak samo u osób z pochwami, orgazm wcale nie musi przebiegać w klasycznie opisywany sposób. Ludzie potrafią odczuwać satysfakcję seksualną w wielu innych sytuacjach. W przypadku stymulacji ucha, penetracji odbytu i innych czynności pobudzających strefy erogenne.

Żywione przez nas uczucia do drugiej osoby, bądź ich brak, ale także zaufanie, pewność siebie, czy ogólna ocena relacji składają się na satysfakcję emocjonalną ze stosunku. Możemy uprawiać seks i nie dojść, a mimo to uznać go za udany. Analogicznie- możemy przeżyć orgazm podczas seksu, ale wcale nie odczuwać satysfakcji seksualnej.

Satysfakcja seksualna jest konstruktem

Jej definicja jest wciąż otwarta. Na pewno kojarzą się z tym zjawiskiem takie hasła, jak właśnie orgazm, podniecenie, związek itp. Wymienia się wiele czynników, które na satysfakcję seksualną wpływają- czynniki społeczne, kulturowe, biologiczne i jednostkowe. Nie sposób jest stworzyć ogólnego wzoru, czy przepisu na satysfakcję seksualną.

Nie zawsze finalnym efektem tej aktywności ma być orgazm, ale mimo to odczuwamy zadowolenie z tej czynności. Osoby uprawiają seks z wielu powodów. Np. w celu reprodukcji, potwierdzenia swojej męskości/kobiecości, umacniania więzi, obniżenia napięcia, wyrażenia dominacji czy wrogości, dla korzyści materialnych. Ważne jest to, że nie za każdym razem, kiedy uprawiamy seks robimy to dla przyjemności.

Każdy i każda z nas odczuwa satysfakcję seksualną na własny sposób

Długa gra wstępna, seks z osobą nieznaną, seks w miejscu publicznym, przy zgaszonym świetle, a może zabawa wieloosobowa? Żaden nie jest gorszy od drugiego. Najważniejsze, że sposób ten jest Twój, aktywność odbywa się za zgodą wszystkich uczestniczących w nim osób i czujesz się z tym dobrze.

Przeżywamy obecnie swego rodzaju presję orgazmu. Wszyscy i wszystkie oczekują na WIELKIE O. W poradnikach i na portalach internetowych aż roi się od pomysłów na to, w jaki sposób osiągnąć TO. Dla wielu osób, które z różnych powodów orgazmów nie miewają- takie podejście jest stygmatyzujące. W pozytywnej seksualności pragniemy, aby seks był uznawany za udany wtedy, kiedy biorące w nim udział osoby go za taki uznają. Społeczna ocena jest w tej sytuacji zupełnie zbędna.

Warto jeszcze raz podkreślić, że orgazm nie zawsze jest konieczny, aby seks był udany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *