Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: neuroróżnorodność, psychologia / Tagi: , , ,
.

synestezja

Synestezja to fascynujące zjawisko neurologiczne, w którym stymulacja jednej ścieżki sensorycznej prowadzi do mimowolnych doświadczeń pochodzących z innego zmysłu. Mówiąc prościej, ma to miejsce wtedy, gdy zmysły łączą się w niezwykły sposób. Na przykład osoba z synestezją może widzieć kolory, gdy słyszy muzykę lub postrzegać określone smaki, czytając określone słowa.

Kiedy widzi się dźwięki i słyszy kolory

Synestezja u niektórych osób może wyglądać tak, że postrzegają one litery, cyfry lub słowa jako nieodłącznie związane z określonymi kolorami. U innych usłyszenie nuty może wywołać wizualne wrażenie zobaczenia określonego koloru lub wzoru wizualnego powiązanego z tym dźwiękiem. Synestezja to również usłyszenie słowa „czekolada” i posiadanie wrażenia smaku czekolady w ustach, czy też odczuwanie wrażeń, takich jak dotyk, ból lub zmiany temperatury, w odpowiedzi na obserwację doświadczeń dotykowych innych osób. Wiąże się to również w tym przypadku z empatią i działaniem neuronów lustrzanych.

Synestezja u osób z ADHD i w spektrum autyzmu

Stan ten jest ściśle powiązany z neuroróżnorodnością, terminem który uznaje i szanuje wyjątkowe sposoby funkcjonowania mózgów poszczególnych osób. Neuroróżnorodność obejmuje szereg różnic neurologicznych, w tym ADHD, spektrum autyzmu, dysleksję i również zjawisko synestezji.
 
W przypadku osób neuroróżnorodnych ich doświadczenia zmysłowe mogą być niezwykle żywe i oferować cenny wgląd w różnorodność ludzkiej percepcji. To skrzyżowanie różnych zmysłów może prowadzić do bogatego i złożonego świata wewnętrznego. Chociaż synestezja nie jest uważana za zaburzenie lub niepełnosprawność, może być często trudna do zrozumienia dla innych.
Badając i rozumiejąc zjawiska takie jak synestezja, celebrujemy szerokie spektrum istniejących doświadczeń neurologicznych. Uwzględnienie neuroróżnorodności zachęca nas do docenienia różnorodnych sposobów, w jakie nasze mózgi interpretują otaczający nas świat, i sprzyja bardziej inkluzywnemu i akceptującemu społeczeństwu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *