Podjęcie decyzji o udaniu się na terapię dla par wiąże się często z długim procesem decyzyjnym. Zazwyczaj związki kończą się, gdy napotkają trudności, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zawsze warto spróbować udać się na terapię dla par i wspólnie z psychologiem spróbować rozwiązać dane problemy. 

Terapia dla par i jej cel 

Celem każdej terapii dla par jest odbudowanie lub przebudowanie relacji między osobami w związku oraz stworzenie dla nich bezpiecznej przestrzeni do wyrażania własnych emocji i uczuć. Każda para ma także określony cel, który chce osiągnąć podczas terapii ze specjalistą/specjalistką. Ten rodzaj terapii pozwala zrozumieć siebie, swoje oczekiwania, lęki i blokady wobec partnera/partnerki.

para gejów

Kiedy skorzystać z terapii dla par?

Zanim zdecydujecie się na terapię dla par, zastanówcie się czy Wasz problem nie trwa już zbyt długo? Czy częste kłótnie i eskalacja negatywnych emocji to pierwsze objawy, które powinny skłonić do odbycia wizyty u terapeuty/ terapeutki. Im szybciej zdecydujecie się na terapię dla par tym lepiej. Zdarza się, że pary, które kłócą się od wielu lat, rozstają się pod wpływem terapii. Jednak dla nich jest to najprawdopodobniej najlepsze rozwiązanie problemu.

Warto zastanowić się co chcecie osiągnąć podczas terapii. Jeśli chcecie naprawić swoje problemy i spróbować naprawić relację między Wami, warto skorzystać z pomocy. Czasami pary decydują się na terapię, aby mieć dowód, że zrobili wszystko co było możliwe przed rozpadem związku. Jest to mechanizm obronny, który zmniejsza poczucie winy i pozwala wyjść zwycięsko z każdej sytuacji.

Jeśli w związku pojawia się przemoc: fizyczna, psychiczna, seksualna lub ekonomiczna należy niezwłocznie udać się na terapię dla par. Najważniejsze jest powstrzymanie przemocy, zabezpieczenie ofiary oraz zaprzestanie działań przestępczych. Jeśli przemoc w związku pojawia się nadal, konieczne jest, aby wszystkie osoby w to zaangażowane uczestniczyły w terapii.

Pamiętaj, że ograniczenia w związku, przemoc, zbyt dużo zazdrości i niedomówień to pierwsze objawy, które powinny skłaniać do podjęcia terapii dla par. 

Terapia dla par i jej działanie

Według przeprowadzonych badań stwierdzono, że terapia dla par w ponad 97% przyniosła oczekiwany rezultat, a pary otrzymały potrzebną pomoc. Ponad 98% ankietowanych stwierdziło, że terapia była przeprowadzona na dobrym, wysokim poziomie. Wiele osób stwierdziło także, że lepiej radzą sobie z problemami, a ich zdrowie fizyczne i psychiczne uległo znacznej poprawie po ukończeniu terapii.

Wiele par jednak udaje się na terapię dla par oczekując, że terapeuta/ terapeutka magicznym sposobem uratują ich relację. Około ¼ par, które uczęszczają na terapię, rozwodzi się po zakończeniu terapii. Dzieje się tak dlatego, że nie dla każdego najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w związku.

Istnieje wiele czynników, które powodują cierpienie w związku. Niewiele osób chce się przyznać do problemu i udać się na terapię. Jednak pozwala ona w szybszy i łatwiejszy sposób znaleźć rozwiązanie problemów. Jeśli zdecydowaliście się na zbudowanie wspólnego życia, założenie rodziny i jesteście już ze sobą od wielu lat, lecz teraz napotkaliście problemy, z którymi ciężko Wam sobie poradzić, to zdecydujcie się na terapię dla par.

Jeśli chcesz zadbać o swój związek lub uratować go przed rozpadem- zadzwoń i skorzystaj z terapii dla par. Przyjdźcie do mnie i wspólnie ustalimy jak możecie poprawić Wasze relacje.