Mężczyzna i kobieta siedzący na łóżku potrzebujący poradnictwa seksuologicznego

Terapia seksuologiczna- na czym polega? 

Terapia seksuologiczna to określenie oparte o wiedzę naukową oddziaływania terapeutyczne, które mają na celu poprawę jakość życia seksualnego pacjenta. Taką terapię prowadzi psycholog lub seksuolog, który ukończył studia seksuologiczne oraz lekarze posiadający specjalizację z seksuologii. Podjęcie decyzji o udaniu się na terapię jest pierwszym krokiem w celu poprawy zdrowia seksualnego. 

Jak wygląda terapia seksuologiczna? 

Terapia seksuologiczna łączy ze sobą pracę psychologa- seksuologa z lekarzem- seksuologiem. Seksuolodzy pomagają przezwyciężyć problem i umożliwić odzyskanie aktywnego życia seksuologicznego. Mają oni na celu poznanie i zrozumienie biologicznych, psychologicznych, relacyjnych i kontekstowych aspektów problemów seksualnych. 

Terapia seksuologiczna rozpoczyna się od wnikliwej diagnozy seksuologicznej, która obejmuje badanie lekarskie i psychologiczne. Zaburzenia mogą mieć podłoże biologiczne lub psychogenne, co może powodować zaburzenia erekcji. Doświadczony seksuolog zdiagnozuje i wyda odpowiednią opinię co jest przyczyną objawów oraz wybierze rodzaj lub metodę leczenia. Psycholog-seksuolog podczas terapii seksuologicznej ogranicza się do rozmowy. Sama terapia jest krótkotrwała, a podczas sesji terapeutycznych uwaga skupiona jest na rozpoznawaniu objawów oraz analiz nieuświadomionych konfliktów. Poradnictwo i terapia seksuologiczna obejmuje takie problemy jak: 

  • przedwczesny wytrysk, 
  • zaburzenia orgazmu, 
  • dyspareunia, 
  • pochwica, 
  • zaburzenia erekcji. 

Z terapii seksuologicznej mogą skorzystać także w pełni zdrowe osoby, które doświadczają innych problemów, np. osoby transpłciowe chcące przejść lub przechodzące korektę płci, osoby doświadczające wszelkiego rodzaju nietypowych fantazji seksualnych. 

Rodzaje terapii seksuologicznych 

Terapię seksuologiczną prowadzę także w formie indywidualnych spotkań lub w ramach terapii dla par. Są osoby, które od pierwszego spotkania uczęszczają na terapię wspólnie z partnerem/ partnerką oraz takie, które chcą utrzymać wizytę u seksuologa w tajemnicy przed bliską osobą. Często jest tak, że zaburzenia seksualne występują podczas kontaktu z drugą osobą. Decyzja o formie terapii podejmowana jest wspólnie, gdyż istnieje obawa, że podczas terapii słowa drugiej osoby mogą zranić. 

Dla par również przygotowywane są ćwiczenia w domu w ramach treningu seksualnego. Mogą one być również przygotowane dla pacjenta indywidualnego, który przedstawia instrukcje partnerowi/ partnerce. Indywidualna terapia problemów seksuologicznych może być bardziej głęboka, gdyż pacjent/ pacjentka nie musi konfrontować się na bieżąco z reakcjami ukochanego/ ukochanej. Ta forma pracy stosowana jest podczas terapii problemów z akceptacją orientacji lub tożsamości płciowej, trudnościach w utrzymaniu stałej relacji, niedogodnościach związanych z nietypowymi preferencjami seksualnymi. 

Poradnictwo seksuologiczne

Podczas pierwszego spotkania ustalimy jaka forma pomocy będzie odpowiednia dla Ciebie. W przypadku zalecenia terapii seksuologicznej spotkania będą odbywały się co tydzień, a nasza praca będzie się opierać o kontakt terapeutyczny podczas, którego będziemy dążyć do ustąpienia objawów dysfunkcji i zaburzenia.

Podczas poradnictwa seksuologicznego możesz spodziewać się pracy psychologicznej oraz psychoedukacyjnej. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swoje potrzeby seksualne co pozwoli Ci łatwiej rozwiązać problemy z tym związane. 

Seksuolog to osoba, przed którą nie musisz mieć żadnych zahamowań. Możesz mówić o czym tylko zechcesz. Każdy z nas, dzięki wychowaniu wyniósł z domu różnego rodzaju tabu, o którym ciężko jest mówić. Jestem osobą, przed która nie musisz mieć barier i możesz opowiedzieć o wszystkich problemach lub fantazjach seksuologicznych . Do każdego podchodzę z wielkim szacunkiem i otwartością, więc Twoja historia będzie dla mnie ciekawostką, a nie zaskoczeniem. 

Jeśli masz problemy seksuologiczne zadzwoń do mnie i umów się na spotkanie. Razem znajdziemy podłoże problemu i wspólnie ustalimy rodzaj terapii.