Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: LGBT+, psychologia, seksuologia, transpłciowość .

Co, jako psycholog-seksuolog mogę zaoferować osobie transseksualnej?

Wsparcie. Przede wszystkim mogę wspierać osobę trans przy podejmowaniu decyzji związanych z procesem korekty płci. Rozwiewać wątpliwości i stereotypowe przekonania dotyczące tranzycji. Omawiać tematy związane z lękiem, płodnością, czy ryzykiem powikłań pooperacyjnych.

Ważna jest również psychoedukacja- przekazanie informacji dotyczących transseksualności i korekty płci zgodnie z obowiązującą wiedzą. Wskazanie możliwości podjęcia terapii hormonalnej oraz operacyjnej. Towarzyszenie osobie trans podczas całego tego procesu i objęcie jej takim wsparciem psychologicznym, które umożliwi dostosowanie się do nowej sytuacji.

Do głównych moich zadań należy pomoc psychologiczna w przypadku transfobii, zarówno wewnętrznej, jak i tej odczuwanej ze strony społeczeństwa. Pomagam, gdy osoby transseksualne doznają odtrącenia, ostracyzmu i braku akceptacji. Proces prawnego uzgodnienia płci jest trudny i opresyjny. Pozywanie własnej rodziny, czy rozwód z mężem/żoną, to sytuacje bardzo stresogenne.

Po prawnej korekcie płci osoba transseksualna musi również wymienić dokumenty, świadectwa, co może wiązać się z różnymi komplikacjami. Coming out, ujawnienie transseksualności odbywa się w kilku wymiarach- między innymi rodzinnym i zawodowym. Wspólnie z daną osobą możemy wypracować bezpieczną strategię tego, w jaki sposób opowiadać o swoim transseksualnym doświadczeniu.

Kwestia finansowa, pieniądze bądź ich brak to również ważny temat w poradnictwie dla osób transseksualnych. Koszty operacji plastycznych związanych z SRS (ang. sex reassignment surgery) są wysokie. Warto rozmawiać na temat realiów, które choć trudne, muszą być danej osobie znane.

Cielesność jest tematem wyjątkowo wrażliwym, do którego wraz z klienktą/klientem trans podchodzimy z dużą uważnością. Osoby transpłciowe w tym obszarze doświadczają wielu trudności, chociaż oczywiście nie zawsze musi tak być. Niektóre osoby transseksualne nie dokonują korekty płci operacyjnie, akceptują swój wygląd i nie odczuwają w tym zakresie dysforii. Pozostała część natomiast doświadcza swojej tranzycji w inny sposób- wtedy wsparcie ze strony psychologa-seksuologa jest niezbędne.

Nie należy zapominać o tym, że osoby transpłciowe poza specyficznymi dla siebie problemami i zagadnieniami, przeżywają również codzienne trudności. W gabinecie psychologicznym osoba transseksualna nie musi wcale pojawić się z powodu swojej tożsamości płciowej. W każdym przypadku, psycholog-seksuolog musi jednak pamiętać o tym, że osoby trans funkcjonują w niesprzyjającej im sytuacji społeczno-prawnej i rozumieć konsekwencje z tym związane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *