Dodane: / Autor: Dominik Haak / Kategoria: LGBT+, psychologia, seksuologia, transpłciowość .

Transpłciowość — co, jako psycholog-seksuolog mogę zaoferować osobie transpłciowej?

Przede wszystkim wsparcie. Wspieram osobę trans przy podejmowaniu decyzji związanych z procesem korekty płci. Rozwiewam wątpliwości oraz stereotypowe przekonania dotyczące tranzycji, podkreślając, że transpłciowość to absolutnie nie choroba. Na późniejszym etapie omawiamy lęki związane z płodnością i ryzykiem powikłań pooperacyjnych.

Ważna jest również psychoedukacja — przekazanie informacji dotyczących transseksualności i korekty płci zgodnie z obowiązującą wiedzą. Jako psycholog, wskazuję możliwości podjęcia terapii hormonalnej oraz operacyjnej. Towarzyszę osobą trans podczas całego tego procesu i obejmuję ją takim wsparciem psychologicznym, które umożliwi jej dostosowanie się do nowej sytuacji.

Do głównych moich zadań należy pomoc psychologiczna w przypadku transfobii, zarówno wewnętrznej, jak i tej odczuwanej ze strony społeczeństwa. Pomagam, gdy osoby transpłciowe doznają odtrącenia, ostracyzmu i braku akceptacji. Proces prawnego uzgodnienia płci jest trudny i opresyjny. Pozywanie własnej rodziny, czy rozwód z mężem/żoną, to sytuacje bardzo stresogenne.

Po prawnej korekcie płci osoba transpłciowa musi również wymienić dokumenty, świadectwa, co może wiązać się z różnymi komplikacjami. Coming out, ujawnienie transseksualności, odbywa się w kilku wymiarach — między innymi rodzinnym i zawodowym. Wspólnie z daną osobą wypracowujemy bezpieczną strategię tego, w jaki sposób opowiadać o swoim transpłciowym doświadczeniu.

Kwestia finansowa, pieniądze bądź ich brak, to również ważny temat w poradnictwie dla osób transpłciowych. Koszty operacji plastycznych związanych z GAS (ang. gender affirmation surgeries) są wysokie. Warto rozmawiać na temat realiów, które choć trudne, muszą być danej osobie znane.

Cielesność jest tematem wyjątkowo wrażliwym, do którego wraz z klientką/klientem trans podchodzimy z dużą uważnością. Osoby transpłciowe w tym obszarze doświadczają wielu trudności, chociaż oczywiście nie zawsze musi tak być. Niektóre osoby transseksualne nie dokonują korekty płci operacyjnie, akceptują swój wygląd i nie odczuwają w tym zakresie dysforii. Pozostała część, natomiast, doświadcza swojej tranzycji w inny sposób — wtedy wsparcie ze strony psychologa-seksuologa jest niezbędne.

Nie należy zapominać o tym, że osoby transpłciowe poza specyficznymi dla siebie problemami i zagadnieniami, przeżywają również codzienne trudności. W gabinecie psychologicznym osoba transseksualna nie musi wcale pojawić się z powodu swojej tożsamości płciowej. W każdym przypadku psycholog-seksuolog musi jednak pamiętać o tym, że osoby trans funkcjonują w niesprzyjającej im sytuacji społeczno-prawnej i rozumieć konsekwencje z tym związane.

One Response to “Transpłciowość – psycholog z osobą transpłciową”

  1. Miriam

    Czytając ten temat ,to trochę mi ulżyło , może kiedyś się odwarze pójść do lekarza specjalisty z zakresu trnsplecowosci, ale nadal mam wewnątrzne obawy że , zostanę zdiagnozowana/ny ,że mam zaburzenia i że nie jestem trans osobą ,tylko to sobie wymyślam po prostu mam duży lęk i obawy przed konsultacja z lekarzem specjalistą ,a naprawdę bardzo cieszko jest mi być kimś , kim naprawdę nie jestem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *